جلوگیری از خوردگی فلز

جلوگیری از خوردگی فلز

جلوگیری از خوردگی فلز

چه چیزی باعث خوردگی می شود؟

خوردگی فرآیندی است که در آن فلز در تماس فیزیکی با گاز یا مایع تجزیه می شود. این تماس باعث یک واکنش الکتروشیمیایی می شود که منجر به اکسید شدن روی سطح فلز می شود و اغلب با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. بیشتر فلزات مستعد خوردگی هستند.

فلزات به طور گسترده در محیط های خشن مانند خودروسازی، دریایی، ساخت و ساز، معدن، صنایع هسته ای و نفت و گاز و همچنین تقریباً در هر جنبه ای از زندگی روزمره استفاده می شوند. اگر مواد مورد استفاده تخریب شوند و برای هدف نامناسب شوند، خوردگی می تواند تأثیر فاجعه باری داشته باشد، به این معنی که پیامدهای مهم ایمنی، قانونی و مالی خوردگی فلز و تخریب مواد وجود دارد.

انواع خوردگی

مهندسی خوردگی، که در سال 1967 توسط مارس فونتانا و نوربرت گرین تالیف شد، هشت شکل خوردگی را شناسایی کرد. اینها شامل خوردگی حمله عمومی، خوردگی موضعی و ترک خوردگی محیطی بود. رایج ترین شکل خوردگی در فلزات، خوردگی حمله عمومی است که در آن یک واکنش الکتروشیمیایی بر سطح فلز تأثیر می گذارد و باعث شکسته شدن آن می شود. هنگامی که سطح شکسته می شود، فلز ضعیف می شود که منجر به شکست نهایی آن می شود.

جلوگیری از خوردگی فلزجلوگیری از خوردگی فلز

انتخاب فلز مناسب

یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری از خوردگی، انتخاب مناسب ترین فلز برای کار است. آلومینیوم و فولاد ضد زنگ هر دو در برابر خوردگی مقاوم هستند. آلومینیوم خوردگی نمی کند زیرا از لایه اکسیدی محافظت می کند که به طور طبیعی رخ می دهد و فولاد ضد زنگ به دلیل افزودن کروم به آلیاژ در برابر خوردگی مقاوم است.

کروم با ایجاد لایه ای از مواد محافظت می کند که از تماس گاز یا مایع با سطح جلوگیری می کند. سایر آلیاژها مانند آلیاژ آلومینیوم را می توان با آنودایز محافظت کرد. اینجاست که یک لایه اکسید آلومینیوم ضخیم با فرآیند اکسیداسیون کنترل شده ایجاد می شود. می توانید در مقاله ما که در اینجا در دسترس است، اطلاعات بیشتری در مورد آنودایز بخوانید .

حفاظت کاتدی یا آندی

محافظت در برابر خوردگی از طریق روش های کاتدی یا آندی در مجموع به عنوان “پوشش قربانی” شناخته می شود. این جایی است که فلز پایه با فلز دیگری که کم و بیش مستعد خوردگی است پوشش داده می شود.

برای محافظت از فلزات کاتدی، یک فلز پایه مانند فولاد است گالوانیزه با فلز دیگری مانند روی. روی فلزی است که سریع‌تر از فولاد خورده می‌شود، بنابراین وقتی اکسیداسیون روی اتفاق می‌افتد، از اکسید شدن فولاد جلوگیری می‌شود. چون روی ابتدا اکسید می شود، روی قربانی می شود و فولاد از محافظت آن سود می برد. این فرآیند حفاظت برای فلزات مورد استفاده در خطوط لوله و در صنایع دریایی و نفت مفید است.

با حفاظت آندی، از یک فلز کمتر فعال برای پوشش دادن فلز پایه مهم استفاده می شود. قلع فلزی کمتر فعال نسبت به فولاد است و با سرعت کمتری نسبت به فولاد اکسید می شود. تا زمانی که پوشش قلع در جای خود باقی بماند، فولاد از اکسید شدن محافظت می شود، زیرا قلع اولین خط دفاعی است.

راه های جلوگیری از خوردگی فلز

جلوگیری از خوردگی فلزرنگ یا پوشش های پودری

رنگ یا پوشش پودری مقرون به صرفه ترین راه برای جلوگیری از خوردگی فلزات است. رنگ یا پودر مانعی بین فلز و گاز یا مایع خورنده ایجاد می کند. پوشش های پودری را می توان روی آلومینیوم، فولاد، برنز ، مس ، برنج یا تیتانیوم اعمال کرد و در طیف وسیعی از طرح ها از جمله اکریلیک، اپوکسی و پلی استر موجود است. پوشش پودری با اسپری کردن آن بر روی فلز تمیز و سپس حرارت دادن فلز تا زمانی که پودر با آن ذوب شود، اعمال می شود، سطحی که به دست می آید یک سطح تمیز و صاف است که در مدت طولانی محافظت می کند.

بازدارنده های خوردگی

بازدارنده های خوردگی از نظر شیمیایی خوردگی را سرکوب می کنند و یا به عنوان یک پوشش سطحی محافظ یا به عنوان محلولی که یک واکنش شیمیایی ایجاد می کند تا یک لایه روی سطح فلز ایجاد کند تا از اکسید شدن جلوگیری کند، استفاده می شود.

پوشش های محافظ شامل اکسیدهای فلزی هستند که توسط فرآیندی به نام غیرفعال سازی اعمال می شوند. بازدارنده های خوردگی معمولاً به صورت تجاری در ساخت شاسی خودرو استفاده می شوند و برای اطمینان از حداکثر محافظت باید روی هر دو سطح داخلی و خارجی فلز اعمال شوند.

نگهداری و نظارت

نظارت بر وضعیت فلزات، به ویژه فلزاتی که در محیط های سخت استفاده می شوند، می تواند به جلوگیری از خوردگی کمک کند. بازرسی و نظارت منظم بر وضعیت سطح، جستجوی ترک ها و حفره ها، در کنار یک برنامه تعمیر و نگهداری فعال می تواند طول عمر فلزات در حال استفاده را افزایش دهد. می توان قبل از آسیب طولانی مدت به سازه ها یا اجزای سازنده، درمان ها را اعمال کرد یا اجزا را جایگزین کرد.

جلوگیری از خوردگی فلز استیل

جلوگیری از خوردگی فلزحفاظت از خوردگی محیطی

با اقدامات محیطی حساب شده می توان از خوردگی جلوگیری یا کاهش داد. هنگامی که اقداماتی برای کنترل محیط های تهاجمی انجام می شود، واکنش های شیمیایی که باعث خوردگی می شوند را می توان به طور چشمگیری کاهش داد.

اقدامات برای کاهش خطر خوردگی می تواند شامل کنترل سایر مواد شیمیایی خارجی و کاهش قرار گرفتن در معرض محلول های نمکی باشد. با اطمینان از انتخاب فلز مناسب برای یک کار خاص، یا اینکه درجه انتخاب شده دارای خواص شیمیایی مناسب برای استفاده در یک محیط خاص است، آسیب به سازه ها را می توان به حداقل رساند یا از آن جلوگیری کرد.

صرف زمان برای تحقیق در مورد درجه صحیح می تواند در منابع فلزی ارزشمند، زمان و پول صرفه جویی کند.

الوفلاشینگ با نزدیک به 3 دهه فعالیت در حوزه ی آهن آلات من جمله خرید و فروش ورق رنگی به دنبال رضایت مندی و جلب اعتماد شما مصرف کنندگان می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماتماس با ما
برای دریافت مشاوره پیام دهید